5. Kréta

18. října 2010 v 16:35 | jacketo |  Žena ve starověkém Řecku
Na tomto ostrově nacházejícím se ve Středozemním moři měly ženy velice vysoké postavení. Mnohdy se tak stávalo, že dohled nad rodinným majetkem neměl manžel, nýbrž manželka, což dokazují i zákony z již zmíněného města Gortys.
Hlavním artiklem při svatbách bylo věno či obnos, který s sebou nevěsta přinese do manželství. Málokdy se stávalo, že byl sňatek uzavřen z lásky.

Na Krétě nebylo nic neobvyklého, provdala-li se dívka ve velmi mladém věku, třeba už ve dvanácti letech.
Ne zrovna příjemné postavení měla dcera jako jediný potomek svého otce. Aby došlo k zachování majetku v rodu, musela se provdat za nejbližšího příbuzného, nejdříve za strýce z otcovy strany. Bylo-li jich více, měla tu smůlu, že si vzala toho nejstaršího, který v tu dobu nemusel být už považován za mladíka. Pokud nebyli k dispozici strýcové, došla řada na nejstaršího bratrance, opět z otcovy strany.

Krétské ženy však měly výhodu: mohly se rozvést, a to dokonce bez souhlasu svého manžela! Přicházely tak sice o část svého majetku, který přinesly do manželství věnem, protože ta náleží dětem. Odnáší si tedy zbylou část věna a také polovinu z toho, co její věno za dobu v manželství vyneslo.
Samozřejmě se stávalo, že občas se dítě narodilo až po rozchodu manželů. V tom případě matka navštívila svého bývalého muže a ten se rozhodl uznat či neuznat dítě. Pokud ho za své neuznal, matka se rozhodovala, zda ho bude vychovávat sama. Mnohdy se však stalo, že dítě raději odložila. Stejně tak se dělo, porodila-li ovdovělá žena pár měsíců po smrti svého muže. V tom případě roli manžela uznávajícího či neuznávajícího dítě zastupovali jeho příbuzní.
Obyvatelé Kréty nebyli zrovna puritány či netrvali na vznešeném původu. Svobodný, plnoprávný muž si klidně mohl vzít za ženu otrokyni. Jejich děti byly rovněž svobodné a měly všechna práva jako jejich otec. Stejně tak si mohla vzít svobodná, plnoprávná žena za muže otroka. Jejich děti však nebyly svobodné a navíc neměly stejná práva náležející jejich matce.
Jelikož ženy často dohlížely na rodinný majetek, musely umět s ním hospodařit. Dostávalo se jim tedy takového vzdělání, které bylo nutné. Jinak však byly vychovávány hlavně k tomu, aby se uměly postarat o chod domu a také svého manžela.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.