3. Něco na začátek

18. října 2010 v 16:18 | jacketo |  Žena ve starověkém Řecku
Řecké ženy to neměly vždy lehké. Odmalička byly vychovávány k vedení domácnosti, a tudíž nepotřebovaly znát nic jiného. Proto jejich vzdělání mnohdy nebylo zrovna rozsáhlé. Výjimkou snad byly spartské ženy, které se nestaraly pouze o domov a samy se věnovaly tělesným sportům jako muži.

Dalšími výjimkami byly kněžky sloužící v chrámech či ženy nadané věšteckými schopnostmi. Dívka, která se měla stát kněžkou, se na svou úlohu v chrámě připravovala už od dětství. Trávila v chrámě prakticky všechen čas a byla zasvěcovávána do tajů služby bohům. Ženy s věšteckými schopnostmi se stávaly věštkyněmi. Jednou z nejznámějších věštíren v Řecku jsou bezesporu Delfy. Tam seděla na trojnožce věštkyně známá jako Pýthie a její věštby se prý vždy vyplnily, přestože jejich znění mnohdy bylo pro obyčejného člověka naprosto nesrozumitelné. Dnes už z Pýthiina slavného chrámu zasvěceného bohu Apollonovi zbývají pouze trosky. Přesto zůstává jedním z mnoha nejnavštěvovanějších míst.
Dá se také říci, že ženy byly svým způsobem diskriminovány, protože nesměly mnoho věcí.
Tak například: v době, kdy se začalo hrát divadlo, směli se herci stát pouze muži a nikoliv ženy. Muži tedy hráli i ženské role s maskou či škraboškou na tváři. Nebo bylo ženám zakázáno dívat se na závodění a různé hry mužů. Nejspíš proto, že závodili a vůbec sportovali nazí. Nesměly ani na olympijské hry. Údajně se však jedna matka chtěla podívat na svého syna, jak závodí, a v převleku za muže se tajně dostala na stadion. Měla však tu smůlu, že byla odhalena.
Mluvit o možnosti toho, že by ženy mohly sloužit ve vojsku, bylo absurdní. Bojovali vždy muži. A přece se dovídáme v mnoha knihách, třeba u Eduarda Petišky v jeho Starých řeckých bájích a pověstech, že ženy se také uměly "ohánět" mečem a střílet z luku. Tím byly pověstné tzv. amazonky. Ženy žijící samy v uzavřeném kruhu bez přítomnosti mužů. Ty využívaly jenom k plození dětí. Narodila-li se holčička, začaly ji vychovávat v duchu amazonek a cvičit v boji. Narodil-li se ale chlapec, měl tu smůlu, že byl buď dán na výchovu otci, nebo byl odložen. Tak se amazonky chovaly. Dokonce si prý uřezávaly pravé ňadro, aby se jim lépe střílelo z luku. Takže byly amazonky takovou ženskou obdobou mužů. Ovšem žily-li, to opravdu nevíme. Můžeme se pouze dohadovat, zda ženy s tímto ne zrovna obvyklým způsobem života skutečně existovaly.
To jsem trochu nastínila, jak to často vypadalo či jak to vypadat mohlo. Ale mým hlavním úkolem je přiblížit život obyčejné a praktické ženy žijící na území Řecka ve starověku.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.