3. Kdo byl G. J. Caesar?

19. října 2010 v 17:30 | jacketo |  Gaius Julius Caesar a jeho doba
Gaius Julius Caesar bezesporu patří mezi ty nejvýznamnější osobnosti, o kterých můžeme v dějinách lidstva hovořit. Vždyť kdo by neznal Caesara?
Muže, jehož troufalost napomohla změně státního zřízení jeho vlasti, a to Říma.
Muže, který neváhal podplácet, aby si pomohl uskutečnit cíle, po nichž toužil.
A také muže, jež znovu neváhal, aby si veřejně dělal legraci z úctyhodných mužů Říma, samozřejmě tak, že když chtěl, potupu poznal jen sám dotyčný. Ale na druhou stranu, dovedl být Caesar i pořádné krutý a postavil výsměchu celého Říma nejednoho státníka, jehož se chtěl zbavit a který si dovolil se mu veřejně postavit.

Muže, který stál u zániku republiky a zrodu Říma jako císařství. Vždyť jeho samotného můžeme považovat za prvního římského císaře. Samo jeho jméno, Caesar, se později začalo používat jako označení pro císaře. AVE CAESAR!!!
Na jeho obranu však ale musíme říci, že mnohé z toho, co Caesar vykonal, bylo pro blaho římského obyvatelstva. Některé z jeho zákonů byly veřejností schvalovány, přestože se Senátu nelíbily.
Žil v Římě v době, kdy republika procházela krizí. A to krizí, která sice možná postupovala na první pohled pomalu (vždyť to trvalo téměř sto let), ale ve své poslední fázi byla rychlá jako to největší tornádo.
Rovněž o něm víme, že se věnoval literatuře, což dodnes dokazují jeho Zápisky o válce galské, které sepsal během války s Galy. Soubor tvoří osm knih, z nichž sedm Caesar píše v er-formě. Chtěl si tím tak získat na svou stranu další římské obyvatele, jelikož zde ukazuje sám sebe jako obyčejného člověka, který však stojí v čele obrovské armády a má moc rozhodovat na životem a smrtí. Poslední, osmý svazek, napsal jeho důstojník Aulus Hirtius. Kromě toho napsal také Zápisky o válce občanské. Ty obsahují tři svazky, v nichž Caesar líčí občanskou válku mezi ním a Pompeiem trvající tři roky. Vytvořil dokonce tragédii Oidipus. Vedle literatury sepsal také díla z oboru gramatiky a astronomie. Kromě toho byl vynikajícím řečníkem, ale hlavně byl výborným vojevůdcem, jehož jeho vojsko poslouchalo takřka na slovo. Můžeme ho tedy pokládat za velice všestranného člověka.
Další z věcí, které provedl, aby si získal oblibu, bylo, že nechal znovu postavit všechny sochy Sully, které byly po smrti tohoto diktátora strženy. Tím obyvatelstvo nejen překvapil, ale rovněž jim ukázal, že i přestože Sullova diktatura byla pro Římany těžkým obdobím, patří to k jejich historii a oni by ji měli respektovat.
Caesar dal také někdy na radu věšteb. To měl udělat i v den své smrti, když mu jak věštec, tak také jeho žena, Calpurnie, radili, aby zůstal doma a nechodil do Senátu. On však na nátlak spiklenců neuposlechl a odešel na zasedání. A to se mu stalo osudným. Ten den byl totiž úkladně zavražděn…

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 anonym anonym | E-mail | 23. května 2013 v 14:09 | Reagovat

kdo zavraždil caesara ????jeho jmeno prosim ...... :-)  :-D  8-)  8-O  :-P  :-|  :D  O_O  ???

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.